
Modelowanie rogówki metodą ortokorekcji – co warto o tym wiedzieć?
21 października 2021W tym miejscu znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące ortokorekcji.
Czy zakładanie szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności jest nie do uniknięcia? Tak, ponieważ przy nieznacznej wadzie wzroku szkła korekcyjne mogą być zbyteczne, o ile postanowimy wypróbować ortokorekcję.
Ortokorekcja – odwracalna metoda zmiany kształtu rogówki
Wady wzroku takie jak astygmatyzm oraz krótkowzroczność są uciążliwe i potrafią dostrzegalnie obniżyć jakość życia. Można je wyeliminować z pomocą lasera, jednakże duży odsetek osób rezygnuje z takiego zabiegu ze strachu przed ingerencją lasera lub wprost z powodu braku pieniędzy. Nie oznacza to natomiast, iż są one zasadniczo skazane na noszenie okularów i doświadczanie sukcesywnego pogarszania się wady wzroku. Krótkowzroczność da się skorygować i zatrzymać jej postęp za pomocą ortokorekcji – nieinwazyjnej, bezpiecznej, a – co najważniejsze – skutecznej metody, która polega na korekcji krzywizny rogówki podczas snu. Jak to przebiega? Kiedy osoba, która włożyła specjalne szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki oddziałują na nabłonek rogówki, modelując jej kształt poprzez odpowiednie jej wypłaszczenie i w ten sposób likwidują przyczynę wady wzroku. Wpływ działania szkieł ortokorekcyjnych jest wyczuwalny nieraz nawet na drugi dzień po ich pierwszym użyciu. Należy jednakże uwydatnić, iż nie jest to działanie trwałe jak w przypadku laserowej korekcji wzroku. Efekt podtrzymuje się tylko przy systematycznym zakładaniu z ortosoczewek i, rzecz jasna, restrykcyjnym stosowaniu się do porad optometrysty, bo inaczej mogą pojawić się powikłania. Modelowanie kształtu rogówki metodą ortokorekcji jest pod każdym względem odwracalne – po przerwaniu noszenia szkieł ortokorekcyjnych rogówka powraca samoistnie do swojego uprzedniego kształtu.
Jaka wada wzroku wyklucza możliwość skorzystania z soczewek ortokorekcyjnych?
Krótkowzroczność to wada, która dotyka ludzi w różnym wieku, także kilkulatków. Całe szczęście z soczewek ortokorekcyjnych mogą korzystać dzieci, które ukończyły 7 rok życia, dzięki czemu w ciągu dnia mogą radować się niczym nieograniczoną aktywnością, tak samo jak ich koledzy bez wad wzroku. Wypada jednak pamiętać, iż korzystanie z ortosoczewek nie jest możliwe przy miopii większej niż -8 dioptrii. Krzywizna rogówki każdego pacjenta jest inna, w związku z tym soczewki wykorzystywane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po sporządzeniu topografii rogówki i dokładnym zbadaniu jego wzroku. Znanych jest kilka przeciwwskazań do korzystania z ortokorekcji, to np. uraz gałki ocznej oraz blizny na rogówce.
Kontakt:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]