Przebieg leczenia kanałowego

15 kwietnia 2019

Zapalenie miazgi, martwica, złamanie zęba, daleko posunięta próchnica lub nieodzowność przygotowania korzenia do protezownia – te kazusy łączy fakt, iż zwykle w ich przypadku sięga się po leczenie kanałowe. Chociaż nazwa ta u większości pacjentów wywołuje dreszcz grozy, w rzeczywistości nie należy się bać tej terapii. Obecnie stomatologia dysponuje nowoczesnym wyposażeniem i efektywnymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie nawet sporych ubytków nie będzie skutkowało odczuwaniem bólu.

Leczenie kanałowe – jak przebiega?

Inicjujący etap leczenia kanałowego to odkrycie kanałów zęba i pozbycie się z niego miazgi zmienionej chorobowo. W jej skład wchodzą nerw oraz naczynia krwionośne, zatem podczas leczenia kanałowego konieczne jest zastosowanie bardzo efektywnego środka znieczulającego. Następnie wykonuje się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszelkich chorobotwórczych bakterii. Ostatni etap to wypełnienie kanału zębowego ceramiką, materiałem kompozytowym, metalem szlachetnym bądź cementem szkło-jonomerowym.

Znajdź dobrego stomatologa do wykonania leczenia kanałowego?

Endodoncja, bo tak brzmi medyczne określenie leczenia kanałowego, to jeden z bardziej złożonych zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Warto w związku z tym wybrać dobrego stomatologa, który go wykona. Gwarancją tego, że zabieg będzie skuteczny są możliwości, jakie dostarcza nam endodoncja mikroskopowa. Metoda ta polega na wprowadzeniu w kanał miniaturowego mikroskopu emitującego obraz do monitora. Stomatologia mikroskopowa pozwala lekarzowi na głębokie oczyszczenie, a w następnej kolejności dokładne wypełnienie kanału, dzięki czemu dalsze zabiegi nie będą już potrzebne.