korekta stożka rogówki, stożek rogówki kraków

Stożek rogówki – czym się objawia i jakie są możliwości korekcji

10 października 2020

Keratoconus, nazwany inaczej stożkiem rogówki, to dolegliwość, która bardzo utrudnia życie – obniża jakość widzenia, a jednocześnie może być powodem kolejnych schorzeń oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych okuliści potrafią na szczęście sprostać tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki daje o sobie znać już w 30. roku życia

Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która mocno koncentruje promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, jakkolwiek posiada dużo nocyceptorów. Mniej więcej w 30. roku życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w środkowej części. Dzieje się tak z powodu osłabienia tkanki, która, według niektórych hipotez, staje się podatna na oddziaływanie rodników. Stożek rogówki powoduje krótkowzroczność i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie świetlne. Chorzy skarżą się też na pieczenie oczu, niekiedy występuje również podwójne widzenie. Keratoconus nieraz współistnieje z innymi wadami oczu, np. zapaleniem spojówek. Na szczęście dzisiaj skuteczne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na wczesnym etapie dolegliwość jest prostowana za pomocą szkieł korekcyjnych albo soczewek kontaktowych, po pewnym czasie jednak niezbędne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – dostępne zabiegi

Korekcja stożka rogówki może być prowadzona za pomocą przeróżnych zabiegów medycznych. Aktualnie najbardziej skutecznym sposobem na poprawę jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekty stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Świetne efekty przynoszą procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie astygmatyzmu albo krótkowzroczności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po kilku miesiącach zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który zupełnie likwiduje wadę wzroku.

Kontakt:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]