Urologia – diagnostyka i leczenie układu moczowego

13 lipca 2021

Tutaj znajdziesz szczegółowe wiadomości o urologu w Krakowie.

U szeregu pacjentów konsultacja z urologiem powoduje skrępowanie. Schorzenia, jakimi zajmuje się urologia, uważane są jako bardzo krępujące, co powoduje, że pacjenci, którzy odnotowali u siebie pewne przejawy choroby, w szeregu przypadków wahają się przez wiele miesięcy zanim postanowią udać się na wizytę u specjalisty. Takie postępowanie jednakże może rodzić poważne następstwa dla układu moczowego.

Jakie symptomy są przesłanką do wizyty u urologa?

Zadaniem urologii jest identyfikacja i leczenie rozpoznaniem oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu odpowiadają między innymi za wydalanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu protein, czy produkcję hormonów. Na problemy z układem moczowym może wskazywać masa przeróżnych objawów, które często są ignorowane przez pacjentów w nadziei, że same ustąpią. Na które więc objawy powinno się zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym zapisaniem się na konsultację z urologiem? Są to w szczególności jakiekolwiek zmiany dotyczące moczu, czyli zauważenie w nim ropy lub krwi, jego ciemniejsza barwa bądź spienienie, ale też ból bądź pieczenie przy wydalaniu moczu, nieregularny strumień, nie kontrolowanie moczu bądź wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre objawy są również mniej ewidentne, przykładowo obrzęk stóp, nadciśnienie tętnicze i ból podbrzusza lub pleców. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, w związku z tym panowie powinni zgłosić się do niego kiedy mają problemy z wywołaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w spermie) czy gdy zauważą zmiany na prąciu bądź jądrach. Należy przy okazji zauważyć, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni regularnie umawiać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi wykonuje urolog?

Pacjenci przeważnie zgłaszają się do gabinetu lekarza urologii w celu przeprowadzenia biopsji prostaty (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego narządu), cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), uzyskania porady dotyczącej wazektomii, jak również leczenia stulejki, torbieli nerek lub wodniaka jądra. Urolodzy na co dzień wykonują też wiele trudnych zabiegów, jak np. przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego, nefrektomia (czyli usunięcie nerki) i plastyka miedniczek nerkowych.

Kontakt:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]