Zabiegi korekty wad wzroku z użyciem lasera – femtoLASIK, EBK i inne

19 maja 2022

Po więcej informacji o femtoLasik Kraków kliknij w to miejsce.

Korekcja laserowa wzroku to dzisiaj najpopularniejsza forma korekty presbiopii, myopii, hyperopii i astygmatyzmu, aczkolwiek niewiele pacjentów jest świadomym tego, iż zabiegi te są wykonywane przy pomocy rozmaitych technik.

Atuty metody FemtoLASIK

Zabieg FemtoLASIK (zwany także All-Laser-LASIK) to bezinwazyjna, całkowicie bezpieczna oraz nie wywołująca bólu technika korekty takich wad jak hyperopia (do +4 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii), krótkowzroczność (do -10 dioptrii) i w niektórych przypadkach presbiopia. Sam zabieg nie trwa długo – biegły optometrysta może zrealizować go w nieco ponad 15 minut. Zaletą tej metody jest to, że pacjentom niezwykle szybko wraca ostrość widzenia – zasadniczo w ciągu 24 godzin od zabiegu może podjąć na nowo swoje powszednie czynności. Zabieg dzielony jest na dwa etapy i przeciwnie do metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się przy użyciu mechanicznego ostrza. W metodzie FemtoLASIK na początku przy użyciu lasera femtosekundowego rozdziela się płat rogówki o grubości ok 0,1 mm, a w kolejnej fazie przeprowadza się formowanie rogówki z zastosowaniem lasera excimerowego.

FemtoLASIK Topoguided jest z kolei inną odmianą zabiegu FemtoLASIK, gdzie praca lasera excimerowego jest dostosowana do każdego pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu sporządza się topografię rogówki i na jej bazie programuje się wszystkie ruchy wiązki laserowej. Ten wariant zabiegu wykonuje się u pacjentów z nadwzrocznością i astygmatyzmem, których rogówka charakteryzuje się niestandardowym kształtem.

Metody LASEK i EBK

Rzadziej stosowane metody korekcji wzroku to między innymi:
EBK, w którym po znieczuleniu oka z rogówki zdejmuje się nabłonek (podlega on po pewnym czasie naturalnej odbudowie), a następnie formuje się rogówkę z użyciem lasera excimerowego. EBK zwana jest zabiegiem powierzchniowym, jako że nie dochodzi do ingerencji w głębokie warstwy rogówki. Zabieg ten można jednak zastosować wyłącznie do korekty niewielkich wad wzroku.
LASEK – przeprowadzany jest u pacjentów, u których z przeróżnych względów nie można wykorzystać zabiegu FemtoLASIK. W metodzie LASEK płat nabłonka rogówki ściągany jest alkoholem, a nie laserem.

Kontakt:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]